Strah od odvajanja i poremećaj straha od odvajanja kod djece
January 11, 2019Rođenje majke
January 11, 2019Strah od odvajanja i poremećaj straha od odvajanja kod djece
January 11, 2019Rođenje majke
January 11, 2019Svi parovi povremeno imaju probleme u svom odnosu, bilo da su u pitanju svađe, seksualne poteškoće ili brige zbog finasija. Bračni savjetnik Rachel Davies ističe 10 najčešćih problema te moguće načine za njihovo prevladavanje.
- Svađe
Svađe su neminovne u odnosima ali ukoliko se ne rješavaju uspješno, mogu da se intenziviraju rezultirajući međusobnim iscrpljivanjem i udaljavanjem. Da bi se “pametno svađali” uvedite pravila poput tajmauta (prekinite svađu ako vidite da emocije izmiču kontroli i kada primjetite da se riječi ne biraju), zabrane vrijeđanja ili tvrdoglavog insistiranja na sopstvenom gledištu. Pokušajte na vrijeme da razgovarate o stvarima koje vam smetaju, ne čekajući da prerastu u ozbiljan problem. Prije toga razmislite zašto ste zbog nečega nezadovoljni, šta vam konkretno smeta. Svađe oko banalnih stvari poput ko je kad pospremao ili bio u nabavci, su često pokazatelj nezadovoljstva nekim drugim stvarima o kojim se teže govori, jer više bole.
- Način komunikacije
Parovi imaju različte stilove komunikacije: jedan partner je recimo skloniji da o svemu razgovara dok drugi radije nastavlja dalje, bez potrebe za nekom posebnom pričom. Drugim parovima opet, se desi da s vremenom prestanu da slušaju jedno drugo, povuku se u očekivanja da onaj drugi “malo pročita između redova” ili “pronikne u dubinu njihovih misli”. Kod nekih svaki razgovor postane bitka.
Ove poteškoće u komunikaciji mogu da se prevaziđu ukoliko je par spreman i želi da utvrdi šta je problem i potraži moguća rješenja. Ono što sami možete da uradite, da biste poboljšali komunikaciju, je da razmislite šta se desi kada pokušate da razgovarate o nečemu što mislite da je važno, kada ste zadnji put zaista saslušali i pokušali da razumijete vašeg partnera. Razmislite o čemu želite da razgovarate. Izaberite vrijeme i mjesto. Dozvolite onom drugom da kaže šta ima. Ako prekidate jedno drugo, uvedite pravilo da svako ima 3 minute da govori bez prekidanja. Koristite e-mail ili napište pismo ako hoćete nešto važno da kažete, a u neposrednoj komunikaciji vam nedostaju riječi. Koristite “ja govor” i izbjegavajte optuživanje onog drugog. Tamo gdje je međusobno optuživanje i okrivljavanje nema prostora za pažljivo slušanje i razumjevanje problema.
- Promjene kod partnera
Svako od nas se vremenom i kroz različite okolnosti mijenja. Neki parovi se mijenjaju zajedno. Međutim, ako se jaden od partnera više mijenja od drugog, može doći do problema. Važno je da razmislite da li želite i na koji način imati uspješnu vezu sa ovom “novom” osobom bez pretjeranog žaljenja za onom starom. Iznalaženje novih rješenja da budete skupa može unijeti svježinu u vaš odnos. Ako iskreno i otvoreno međusobno razgovarate i zaista želite različte stvari za sebe, vaš odnos i dalje može da funkcioniše, dok god postoji dovoljan broj stvari koje vas povezuju kao par.
- Prevara partnera
Nakon prevare odnosi mogu biti ponovo obnovljeni, ali je potrebna iskrenost i spremnost da se zacijele rane koje su nastale zbog nje. Prevare vrlo često budu posljedica problema u odnosu. Tako da je veoma važno razmšljati i razgovarati kada je odnos krenuo niz brdo, kada je došlo do udaljavanja i zbog čega. Nekada su ovi razgovori vrlo teški i veoma bolni pa je potrebno potražiti pomoć treće osobe- bračnog terapeuta.
- Teški životni događaji i spoljašnji pritisci
Neki životni događaji koji vas izbace iz ravnoteže naravno da se mogu odraziti i na vaš odnos sa partnerom. Neke parove takve situacije zbliže dok druge udalje. Pokušajte da se u takvim situacijama ne distancirate od partnera i ne vodite bitku sami. Neka vaš partner zna kako se osjećate. Možda neće primjetiti da se budite noću zabrinuti zbog zdravlja svog oca i da zbog tog lako planete za sitnicu. Pokušajte da životne nedaće vidite kao nešto sa čim treba da se suočte zajedno kao tim. Ali ne zaboravite da u dugoročnim vezama povremeno neke druge stvari postanu prioritet i da je to u redu.
- Vrednovanje
Može vam se u odnosu desiti da se osjećate nedovoljno vrednovano od strane svog partnera i da mu uopšte nije stalo do vašeg odnosa, radeći mnogo ili posvećujući previše pažnje djeci. Razgovarajte o tom kako svako od vas učestvuje, pruža, daje u odnosu. Nekad je dovoljno da se to iskomunicira- može se desiti da vaš partner zaista cijeni ono što radite za njega ali vam to ne kaže. Cijenite ono što svako od vas radi za onog drugog i pokažite to.
- Problemi u seksualnim odnosima
Za neke seksualne poteškoće nisu potrebni medicinski tretmani ili posjete specijalistima koji se bave ovim problemima. Ponekad pitanja koja se tiču seksa- koliko često vam je potreban ili kakav želite da bude, može da postane problem. Važno je kako razgovarate sa svojim partnerom o tome i koliko ste u stanju da budete otvoreni oko toga. Takođe, nekada seksualni problemi mogu biti simptom drugih poteškoća u vašem odnosu. Ukoliko je vaš odnos dobar, a poteškoće se odnose isključivo na seks, razgovarajte otvoreno sa partnerom o tome šta želite, a šta ne i imajte razumjevanja i poštovanja za partnerove želje i potrebe.
- Novac
Svaki deseti par se svađa zbog novca, bar jednom u dvije sedmice. Takođe skrivanje informacija o dugovima mogu da izazovu nepovjerenje. Ne postoji ispravan ili pogrešan stav prema novcu- neki ljudi su više, a neki manje skloni trošenju ili štednji. Ako ste slični po tom pitanju imaćete manje problema. Ali ako se razlikujete moguće je da ovo bude izvor tenzije. Mnogi parovi ovaj problem rješavaju tako što dijele troškove koje imaju, a ostatak novca troše nezavisno.
- Dosada
Mnogi dugogodišnji partneri prolaze kroz fazu zaglavljenosti ili fazu u kojoj znaju da vole jedno drugo ali ne osjećaju toliko ljubav. Normalno je da se vremenom odnos mijenja. Saputništvo, međusobna usaglašenost i dobro poznavanje drugog te sve ono što su zajednički prošli su nešto što partneri vrednuju u dugim vezama, iako se ove stvari nekad uzimaju zdravo za gotovo. Ako vam ovo nije dovoljno i želite više uzbuđenja, razmislite šta vam je potrebno i onda razgovarajte sa partnerom. Pokušajte da budete dio rješenja u nastojanju da prevaziđete zaglavljenost i ne gledajte partnera kao isključivo odgovornog za tu situaciju. Vrlo lako partneri usvoje uloge u kojima je jedan dobar, a drugi loš.
- Djeca
Česta zamka u koju partneri upadaju je polarizacija stavova oko djece, gdje jedan zauzima ulogu dobrog, a drugi lošeg policajca. Vrlo je teško sarađivati i nadopunjavati se u roditeljskim ulogama ako imate različite stilove ili stavove. Ovo se često dešava ako imamo jaka predubjeđenja koja nosimo iz svojih porodica. Kućna pravila koja zajednički donesete mogu biti vrlo korisna kao i njihovo pridržavanje u što većoj mjeri, kada su u pitanju djeca. Na ovaj način se pozicioniranje dobar i loš policajac svodi na manju mjeru. Imajte u vidu da su djeca vrlo senzitivna kada su u pitanju roditeljski konflikti i njihova neusaglašenost tako da poštivanje unaprijed dogovorenih pravila svodi na minimum moguće probleme. Takođe imajte u vidu da je kvalitet vašeg odnosa presudan za odgoj djece. Zato nađite vrijeme za vas kao par jer će djeca jednog dana otići, a vi ćete ostati jedno drugom.
Tekst preuzet sa: https://inews.co.uk/inews-lifestyle/wellbeing/10-common-problems-people-relationships-solve/
Prevela:
Milijana Niškanović