Projekat “Nevidljivi problemi o kojima ne govorimo”

Naše terapeutkinje učestvovale na Proljetnjem workshopu Društva grupnih analitičara Beograd
May 13, 2019
Druga strana majčinstva i trudnoće
June 11, 2019
Naše terapeutkinje učestvovale na Proljetnjem workshopu Društva grupnih analitičara Beograd
May 13, 2019
Druga strana majčinstva i trudnoće
June 11, 2019

Trudnoća i majčinstvo predstavlja jednu od najznačajnijih promjena u životu svake žene. Istraživanja pokazuju da oko 10% žena tokom trudnoće i 13% žena nakon poroda, doživi neki oblik psihičkih smetnji, uglavnom depresiju i anksioznost1. Većina ih (gotovo 80%) doživi postporođajnu tugu (baby blues)2.

Istovremeno se suočavaju sa ličnim i društvenim očekivanjima o tome kako bi trebale da se ponašaju i osjećaju u trudnoći. Slušajući poruke drugih, a i same očekujući da je trudnoća stanje sreće i zadovoljstva, žene suočene sa neprijatnim osjećanjima poput straha, brige i strepnje, nerjetko doživljavaju stid i sram. Doživljaj manje vrijednosti i sram često budu razlozi negiranja postojanja psihičkih smetnji i izbjegavanja traženja pomoći i podrške.

Imajući ovo u vidu, osmislili smo projekat “Nevidljivi problemi o kojima ne govorimo” kako bi skrenuli pažnju na  emotivne poteškoće karakteristične za trudnoću i period nakon poroda (perinatalni period), potencijalne psihičke smetnje koje mogu da se jave, te značaj ranog prepoznavanja i pružanja podrške i stručne pomoći.

Ovim projektom planiramo da:

1. Provedemo istraživanje kojim želimo da utvrdimo u kojoj mjeri su prisutne psihičke smetnje tokom i nakon trudnoće, nivo znanja koje žene imaju o njima i spremnost da potraže pomoć i podršku;

2. Ukažemo na značaj perinatalnog mentalnog zdravlja te podrške u prevenciji mentalnih smetnji koje mogu da se jave u ovom periodu;

3. Organizujemo predavanja na ovu temu;

4. Organizujemo grupe podrške za žene koje su u riziku ili pate od različitih psihičkih smetnji tokom i nakon trudnoće;

5. Upoznamo sve relevantne aktere o značaju ranog otkrivanja i pružanja stručne podrške ženama u perinatalnom periodu.

Ukoliko smatrate sve ovo važnim, a trebali biste, jer se tiče svih nas pratite informacije koje objavljujemo i dijelite dalje.

___________________________________

Projekat je finansiran grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

 

1https://www.who.int/bulletin/volumes/90/2/11-091850/en/

2https://www.psychologytoday.com/intl/blog/women-s-mental-health-matters/201508/is-it-the-baby-blues-or-postpartum-depression