Obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja!!!
October 21, 2018Obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja!!!
October 21, 2018Centar za psihoterapiju “U povjerenju” u saradnji sa Društvom grupnih analitičara Beograd (DGAB) organizuje Uvodni kurs iz grupne analize.
DGAB je strukovno udruženje koje ima status instituta (EAPTI – European Accreditation Professional Training Institute) i već dvadeset godina sprovodi edukaciju iz grupne analize po standardima EGATIN-a (European Group Analityc Training Institutions Network), kao i standardima škole GASi (Group Analytic Society International).
Centar za psihoterapiju ” U povjerenju” je udruženje u okviru kojeg psiholozi i sertifikovani psihoterapeuti – grupni analitičari, trenirani po programu DGAB, pružaju stručnu psihološku pomoć i realizuju različite aktivnosti kojim promovišu mentalno zdravlje od 2009. godine.
O Grupnoj analizi i Uvodnom kursu
Grupna analiza je psihoterapijski modalitet koji nudi široku perspektivu razumjevanja i rada sa grupama s obzirom da počiva na psihoanalitičkoj teoriji, sociološkim teorijama te sistemskoj teoriji razumjevanja ljudskog iskustva. Primarni fokus je na socijalnoj prirodi čovjeka, razumjevanju odnosa unutar grupe, pojedinca prema grupi i grupnom funkcionisanju uopšte. Osnovna pretpostavka grupno- analitičkog terapijskog pristupa je da psihičke smetnje nastaju u grupi i da su samim tim grupe najbolje mjesto da se kao takve istraže, razumiju i prevaziđu.
Cilj grupne analize je postizanje zrelijeg i integrisanijeg ponašanja osobe unutar mreže odnosa u kojim se nalazi te sazrevanja i same grupe kao cjelinena kojoj se primjenjuje. Kao takva ima dugu tradiciju pružanja pomoći ljudima u rješavanju različitih psihičkih smetnji i unapređenju ličnog rasta i razvoja. S obzirom da joj je fokus na međuljudskim odnosima i predstavlja interaktivan pristup, grupna analiza ima široku primjenu u različitim oblastima u kojima postoji grupni rad: u zdravstvu, formalnom i neformalnom obrazovanju, socijalnim službama, radnim organizacijama i timovima, kao i svim institucijama. Razumjevanje dinamike grupe i usvajanje znanja u vođenju grupa je od velikog praktičnog značaja i psihoterapeutima drugih orijentacija koji žele da prodube i dopune svoja već postojeća teorijska i praktična znanja.
Uvodni kurs iz grupne analize je namjenjen profesionalcima iz različitih oblasti koji su zainteresovani da se bolje upoznaju sa grupama i načinom na koji funkcionišu. Kurs je organizovan po tripartitnom modelu i sastoji se iz teorijskih i supervizijskih sati te sati iskustvenog rada u maloj grupi. U okviru teorijskog dijela polaznici imaju priliku da se upoznaju sa teorijom grupne analize, osnovnim postavkama njene kliničke prakse, principima primjene na specifične grupe (različite grupe u stanju psihološke potrebe) te razumjevanje organizacione dinamike i dinamike šireg društvenog konteksta. Supervizijski dio se odnosi na prikaz grupne situacije od strane polaznika i njeno razumjevanje iz grupno analitičke perspektive te implikacije za dalji rad.
Završen Uvodni kurs je uslov za pohađanje Kliničkog kursa čijim uspješnim okončanjem se stiče zvanje grupnog analitičara. Više o uslovima sticanja sertifikata grupnog analitičara možete naći na na web stranici DGAB-a (www.grupnaanaliza.org.rs)
Ko može da se prijavi?
Uvodni kurs je namjenjen svim osobama koje rade sa ljudima u različitim oblastima (psihoterapija, zdravstvo, obrazovanje, civilno društvo, rad i sport) i žele da se bolje upoznaju sa načinom na koji grupe funkcionišu. Naročito je korisna za profesionalce iz pomagačkih struka (doktore, psihijatre, psihologe, psihoterapeute iz drugih modaliteta, socijalne radnike, defektologe, medicinske sestre, prosvjetne radnike) koji su zainteresovani da unaprijede svoje znanje i vještine i kasnije se kvalifikuju za pružanje psihoterapijske pomoći i podrške unutar grupe.
Ko su voditelji kursa?
Uvodnu kurs će voditi trening grupni analitičari Društva grupnih analitičara Beograda:
- Prim dr Snežana Kecojević Miljević, psihijatar, subspecijalista psihoterapije, trening grupni analitičar (DGAB) i individualni analitički psihoterapeut (DPPS), dugogodišnji kliničar u bolnici za psihijatriju KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje” u Beogradu, posljednjih godina u privatnoj praksi u Beogradu, član Trening komiteta DGAB, generalni sekretar Društva Psihoanalitičkih Psihoterapeuta Srbije (DPPS), punopravni član GASi (Group Analytic Society International), delegat predsjedništva Saveza Društva Psihoterapeuta Srbije, predsjednica Sekcije za psihoterapiju Srpskog Lekarskog Društva.
- Milijana Niškanović, diplomirani psiholog i trening grupni analitičar, sertifikovana od strane Društva grupnih analitičara Beograd (DGAB). Od 2002. godine kao psiholog i edukant pod supervizijom pruža stručnu psihološku pomoć. Kao student radila na resocijalizaciji mladih u sukobu sa zakonom, a praksu psihologa sticala u Centru za mentalno zdravlje i Klinici za psihijatriju u Banja Luci. Pored psihoterapijskog rada, u okviru organizacija civilnog društva (OKC Banja Luka) učestovala u osmišljavanju i provođenju različitih projekata psiho-socijalnog karaktera sa ciljem uključivanja marginalizovanih grupa građana u društvo te podsticanje i jačanje pozitivnih društvenih vrijednosti poput tolerancije, solidarnosti i razumjevanja. Punopravan član Društva grupnih analitičara Beograd (DGAB) i član Društva psihologa Republike Srpske (DPRS).
Uslovi prijavljivanja
Svi zainteresovanikoji žele da se prijave na Uvodni kurs treba da popune Prijavni formular koji se nalazi na www.carpediembl.org, te ga pošaljete na e-mail: carpediembl@carpediembl.orgsa naznakom Prijava za Uvodni kurs iz GA.
Nakon isteka roka za prijavu ukoliko bude dovoljan broj polaznika, svi učesnici će biti obavješteni i pozvani na interviju u svrhu formiranja grupe za pohađanje Uvodnog kursa.
Cijena:
Uvodni kurs će biti organizovan u 6 blokova. Blok bi se odvijao vikendom, jednom mjesečno.
Blok bi se sastojao od četiri male iskustvene grupe (6 sati), jedne teorijske grupe (90 min), jedne supervizijske grupe (90 min) i srednje grupe (90 min). Cijena jednog bloka je 140 eura.
Uslovi sticanja sertifikata i dalje edukovanje:
Pred početak kursa, potrebno je da kandidati prođu individualni inicijalni intervju procjene koji će voditi grupni analitičar. Po okončanju Uvodnog kursa, stiče se sertifikat DGAB o završenom Uvodnom kursu iz grupne analize.
Uslov za dobijanje sertifikata Uvodnog kursa je prisustvo na 90% predviđenih sati. Od šest predviđenih blokova može se odsustvovati maksimalno sa jednog.
Mjesto održavanja:
Intervjui i Uvodni kurs će se održati u prostorijama Centra za psihoterapiju “U povjerenju” u ulici Vase Pelagića 42, Banja Luka.
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Milijanu Niškanović putem:
E-maila: carpediembl@carpediembl.org
Telefona: +387 51 305 562; +387 66 441 344
Inbox-a FB stranice