DOLAZAK BEBE I PARTNERSKI ODNOS

Govorili smo i o mentalnom zdravlju trudnica i porodilja povodom Međunarodne sedmice dojenja
August 3, 2019
Završeno prikupljanje podataka u sklopu istraživanja o mentalnom zdravlju žena tokom i nakon trudnoće
September 2, 2019
Govorili smo i o mentalnom zdravlju trudnica i porodilja povodom Međunarodne sedmice dojenja
August 3, 2019
Završeno prikupljanje podataka u sklopu istraživanja o mentalnom zdravlju žena tokom i nakon trudnoće
September 2, 2019

Dolazak bebe mijenja partnerski odnos. Zahtijeva prilagođavanje na nove obaveze i situacije, utiče na dotadašnji stil života, navike i vrijeme koje je par provodio zajedno. Ne mijenja samo njihov odnos već i odnose koje imaju sa drugim osobama u okruženju.

Poznato je da su konflikti češći tokom prve godine po dobijanju bebe. Suočavanje sa novim obavezama i zadacima izaziva tenzije mladim roditeljima te ostavlja malo vremena da se posvete jedno drugom.

Šta sve može biti izvor stresa u ovom periodu?

  • Umor uslijed čestog buđenja i neprespavanih noći dovodi do nezadovoljstva i umanjuje toleranciju na neprijatnosti.
  • Nedostatak novca i smanjeni prihodi- emotivne reakcije uslijed povećane finansijske zavisnosti ili pritisak da se mora obezbjediti više sredstava za porodicu.
  • Prilagođavanje žene na situaciju u kojoj je sama sa bebom nakon poroda, izolovanost i smanjeni kontakti sa drugima.
  • Gubitak pažnje: dolazaka bebe, mijenja dotadašnji fokus pažnje i brige partnera. Od situacije u kojoj su bili jedno drugom najvažniji, prelaze u situaciju u kojoj im beba postaje najvažnija osoba o kojoj misle i brinu. Neki muškarci se mogu osjećati isključeno zbog orijentisanosti žene na bebu, dok žene mogu imati doživljaj da su nebitne i nevidljive u situacijama u kojima je pažnja svih usmjerena na bebu i u kojima je posmatrana od drugih isključivo kroz ulogu majke, a ne i žene sa ličnim potrebama.
  • Različiti pogledi na roditeljstvo i način na koji se treba voditi briga o bebi takođe dovode do konflikta. Lako se desi da jedan od partnera preuzme ulogu eksperta nesvjesno umanjujući značaj i pouzdanost onog drugog u toj ulozi.
  • Fizički kontakt i seksualni odnosi se takođe mogu promijeniti- zbog iscrpljenosti, fizičkih i psihičkih posljedica poroda i zahtjeva koje beba postavlja.
  • Dolazak bebe mijenja i druge odnose sa porodicom i prijateljima. Neki odnosi mogu postati bliskiji, a neki distanciraniji nego što bi htjeli. Često su mladi roditelji suočeni sa različitim savjetima i onda kada im trebaju i kada ne trebaju. Nejasne granice prema primarnim porodicama koje im pomažu mogu takođe da stvore tenzije.

Kvalitet partnerskog odnosa tokom trudnoće je najvažniji za prilagođavanja na promjene koje slijede nakon dolaska bebe. Partneri koji su posvećeni jedno drugom i vode računa o osjećanjima će se bolje prilagoditi na novonastalu situaciju.

Gore navedene situacije uobičajene i karakteristične za većinu parova. Važno je imati na umu da povišena tenzija koja se javlja tokom njih lako pokreće konflikte obojene međusobnim optužbama i kritikom. Ukoliko se komunikacija odvija u ovakvim okolnostima, konflikti se produbljuju i vode međusobnom distanciranju partnera. Prepoznavanje i razgovor o uzrocima tenzije i nezadovoljstva može pomoći da se ona umanji i prevaziđe. Važno je ne dozvoliti da se tenzija intenzivira optužbama i kritikom. Ono što pomaže u datim momentima je nastojanje da se napetost smanji i vođenje razgovora kad je oboje partnera smireno, na način da se pokuša razumjeti perspektiva drugog uz izbjegavanje optužbi i osuđivanja.

Par praktičnih savjeta koji mogu biti od pomoći kad se konflikt dešava:

  • Ukoliko je tenzija visoka, ne voditi rasprave, dok se oboje ne smirite.
  • Dogovoriti pravilo pauze, kad primjetite da tenzija tokom razgovora raste i prijeti pojavi međusobnog optuživanja. Kada se povrati smirenost nastaviti razgovor- ne treba dozvoliti da se naprasno prekine nečijim odlaskom.
  • Slušati jedno drugo bez prekidanja.
  • Prihvatiti osjećanja drugog bez osude.
  • Prije nego što se odgovori partneru, provjeriti da li se dobro razumijelo ono što je rekao/la.
  • Ne uvoditi u razgovor prošlost, osuđivanje, sarkazam i obezvređivanje- ovo ne vodi konstruktivnom rješavanju problema. Prošlost ne možete izbrisati, jedino što može je postići međusobni dogovor o tom šta se očekuje u sličnim situacijama kada se ponove.

I na kraju, zaista je odnos koji se gradi u ovim situacijama od presudnog značaja za uspješno prevazilaženje problema. Prihvatanje činjenice da su oba partnera zajedno u datim okolnostima i da skupa treba da traže rješenja je važno. Druga važna stvar je međusobno razumijevanje i podrška. Kao što izgovorene riječi i načini ponašanja mogu da povrijede i udalje tako isto mogu da povežu i približe. Mađusobno razumijevanje i prihvatanje vode ovom drugom.

Ukoliko konflikti traju i parovi nisu u stanju sami da ih riješe treba potražiti stručnu pomoć kako bi se uspostavilo međusobno razumijevanje i prevazišle poteškoće.

Milijana Niškanović

psiholog, psihoterapeut

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autoru i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.