Šta kažu istraživanja o dužini trajanja psihoterapije

Poziv za prijavu na UVODNI KURS IZ GRUPNE ANALIZE u Banjaluci
October 16, 2024
Poziv za prijavu na UVODNI KURS IZ GRUPNE ANALIZE u Banjaluci
October 16, 2024
Ako se pitate koliko psihoterapija treba da traje evo šta kažu istraživanja:
Tri nezavisne studije koje su provedene- jedna od strane organizacije korisnika psihoterapijskih usluga koja je obuhvatila 4000 ispitanika (Consumer Reports), jedna od strane tima predvođenog psihologom Dru Vestenom na Ejmori univerzitetu, bazirana na iskazima 270 iskusnih psihoterapeuta sa preko 18 godina iskustva i jedna koja je pratila stanje pacijenata iz seanse u seansu (uzorak od 10 000 pacijenata) putem validiranog upitnika (Outcome Questionnaire 45, OQ-45), Majkla Lamberta sa Jang univerziteta- su došle do istih nalaza:
Psihoterapija zahtjeva vrijeme.
Značajna promjena se pojavljuje nakon 6 mjeseci, dok klijenti koji su godinu dana u psihoterapijskom procesu iskazuju značajno bolje funkcionisanje od onih koji su proveli 6 mjeseci. Takođe, isti nalazi vrijede za one koji su imali dvije godine psihoterapijskog iskustva u odnosu na one sa kraćim vremenskim trajanjem. Nesumljivo jasan nalaz po pitanju dužine trajanja psihoterapije je da više napreduju osobe koje duže idu na psihoterapiju, što je u skladu sa nalazima istraživanja o povezanosti dužine psihoterapije i količine napretka.
Consumer Reports, 1995
Kod drugog istraživanja terapeuti su bili različitih psihoterapijskih modaliteta, u podjednakom broju onih koji su kognitivno bihejvioralne orijentacije, psihodinamske i integrativne. Od terapeuta se tražilo da izvjeste o uspješno završenim psihoterapijskim procesima za tri klijenata: jednog koji je imao kliničku depresiju, jednog sa klinički izraženim paničnim napadima i jednog sa klinički izraženom anksioznošću bez paničnih napada. Prosječan broj sensi se kretao od: 52 (za panične napade) do 75 (za depresiju), ili jedna godine psihoterapije koja se odvija jednom sedmično, što se poklapa sa preporukama Consumer Reports-a, kao najuspješnije.
Istraživači su posmatrali i trajanje terapije odvojeno za terapeute različitih psihoterapijskih orijentacija. Očekivano, psihodinamiski terapeuti su imali duže tretmane, a KBT orijentisani- kraće, dok terapeuti sa integrativnim pristupom negdje između. Ali i KBT terapeuti su izvještavali da su uspješne psihoterapije trajale mnogo duže od 8 do 16 seansi koje su uobičajene u istraživanjima. Prosječan broj KBT seansi kod uspješnih tretmana se kretao od 33 do 44, nešto duže od 6 mjeseci pa sve do godinu dana. Tako da se ovaj vremenski period navodi kao period u kojem se dešavaju značajnije promjene u većini istraživanja.
Istraživanje je obuhvatilo i pitanje: “U kom momentu ste primjetili klinički značajnu promjenu u odnosu na početne simptome koju su predstavljeni od strane pacijenata?” Drugim riječima koliko dugo, ne za klijente da se osjećaju bolje, već da napreduju u dovoljnoj mjeri kako bi mogli da naprave promjenu?
Prosječan broj je varirao od 16 do 40 seansi.
Treće istraživanje je mjerilo efikasnost psihoterapijskog tretmana zadavanjem validiranog i standardizovanog mjernog instrumenata tokom terapije. Ovakva studija može da obuhvati važna pitanja poput da li količina terapije utiče na napredak, i ako da, koje vremensko trajanje obezbjeđuje značajanu promjenu kod većeg broja ljudi?
Studija Majkla Lamberta sa Jang univerziteta je obuhvatila uzorak od preko 10 000 psihoterapijskih klijenata koji su iz seanse u seansu procjenjivani upitnikom (Outcome Questionnaire 45, OQ-45), validiranim instrumentom ishoda sa ustanovljenim normama. Ovih 45 pitanja su obuhvatala tri domena: simptome, odnose sa drugima, kvalitet života i rada. Krajnji rezultati ove studije se nisu odnosili na to da li su se klijenti u potpunosti oporavili već je obuhvatao segmente značajnih promjena, kvantitativno definisanih putem normi definisanih u okviru upitnika.
Poput Consumer Reports-a, ovo istraživanje je takođe našlo povezanost između količine psihoterapije, dužine psihoterapijskog procesa i napretka. U ovom slučaju, što je klijent išao duže na psihoterapiju, više je i napredovao. Koliko je to vremena? Potrebna je 21 seansa, ili otprilike 6 mjeseci sedmične psihoterapije, za 50% klijenata da bi primjetili značajne promjene. Takođe, potrebno je 40 seansi, gotovo godinu dana psihoterapije na sedmičnoj bazi za 75% klijenata kako bi uočili klinički značajne promjene.
Značajna promjena počinje da se javlja negdje nakon 6 mjeseci, a klijenti koji ostaju duže, godinu dana u terapiji bolje funkcionišu.
“Ovo je u skladu sa onim što nam govore kliničari već neko vrijeme i ne treba da nas iznenađuje. Sve što je vrijedno i zahtjeva dubinu nije jeftino i lako, a lična promjena je nešto što je najvrijednije.
Uzmite u obzir koliko je potrebno da se usvoji i savlada neka složena vještina, učenje jezika, sviranje muzičkog instrumenta, stolarstvo. Za šest mjeseci se u najboljem slučaju može savladati početni nivo. Ako vam neko obeća da ćete postati ekspert za šest mjeseci, ono što vam se nudi treba uzeti sa velikom rezervom jer su uglavnom prazna obećanja. Značajne promjene ličnosti zahtjevaju vrijeme i trud. Zašto bi se psihoterapija u tom smislu razlikovala.”
Dr Džonatan Sendler, psiholog
Reference:
1. Consumer Reports. (1995, November). Mental health: Does therapy help? pp. 734-739.
Seligman, M. E. P. (1995). The effectiveness of psychotherapy: The Consumer Reports study. American Psychologist, 50(12), 965–974. https://doi.org/10.1037/0003-066X.50.12.965
2. Morrison, K.H., Bradley, R., Westen, D. (2003) The external validity of controlled clinical trials of psychotherapy for depression and anxiety: A naturalistic study. Psychology and Psychotherapy: Theory, Research, and Practice, 76, 109-132.
3. Lambert, M.J., Hansen, N.B., Finch, A.E. (2001). Patient-Focused Research: Using Patient Outcome Data to Enhance Treatment Effects. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 69, 1590-172.
Pripremila:
Milijana Niškanović
psiholog/psihoterapeut