Poziv za prijavu na UVODNI KURS IZ GRUPNE ANALIZE u Banjaluci

Partnerski odnosi i priče koje pričaju o nama
April 11, 2024
Partnerski odnosi i priče koje pričaju o nama
April 11, 2024

Društvo grupnih analitičara Beograd (DGAB) organizuje Uvodni kurs iz grupne analize u Banjaluci. DGAB je strukovno udruženje u okviru EAP (European Association for Psychotherapy) koje ima status instituta (EAPTI – European Accreditation Professional Training Institute) i preko dvadeset godina provodi edukaciju iz grupne analize po standardima EGATIN-a (European Group Analityc Training Institutions Network) čiji je punopravni član. DGAB je član SDPS (Saveza društava psihoterapeuta Srbije) te punopravni član EFPP (European Federation of Psychoanalytic Psychotherapy), Sekcije za grupnu analizu.

Šta je grupna analiza?

Grupna analitička psihoterapija ili grupna analiza je oblik liječenja ili tretmana pojedinca u grupi. Naglasak terapije je usmeren na pomoć pojedincu, a sama grupa predstavlja jedan od glavnih terapijskih činilaca.
Metodu je ustanovio i razvio S.H.Fuks (Siegmund Heinrich Foulkes) četrdesetih godina prošlog vijeka u Velikoj Britaniji. Osnivač je Instituta za grupnu analizu (IGA) u Londonu. Osim njega značajan doprinos dali su W.R. Bion (Wilfred Ruprecht Bion), I. Jalom (Irvin Yalom), kao i njihovi brojni sljedbenici. Svi pioniri grupne analitičke psihoterapije bili su psihoanalitičari.
Grupna analiza koristi istovremeno i terapijske potencijale grupne situacije i osnovne elemente psihoanalitičke tehnike, kao što su analiza otpora, transfera, uvida i prorade.
Terapijski cilj je ambiciozan, jer se ne sastoji samo u postizanju simptomatskog poboljšanja kroz ventilaciju i razumijevanje, već i u postizanju promena u strukturi ličnosti, na osnovu prorade nesvesnih konflikata i pomjeranje naglaska sa odigravanja na verbalnu komunikaciju.
Teorijski okvir grupno analitičke edukacije čine psihoanalitičke teorije, sociološke teorije, geštalt psihologija, kao i opšta teorija sistema. Osnovne postavke grupno analitičke edukacije nalaze se u prepoznavanju i usvajanju znanja o značaju komunikacije i socijalne prirode čoveka, zatim u prepoznavanju i prihvatanju postojanja nesvjesnog na individualnom i grupnom nivou, prihvatanju da se individua definiše u relaciji prema grupi, kao i usvajanjem znanja o otvorenim sistemima koji su u stalnom dinamičkom ekvilibrijumu.
Grupna analiza pokazala se izuzetno efikasnom u tretmanu širokog spektra psihičkih problema kao što su problemi u interpersonalnom funkcionisanju, depresija, anksioznost, psihosomatski poremećaji, poremećaji ponašanja pa čak i u liječenju ozbiljnih psihičkih poremećaja kao što su psihoze.

Kako je organizovana edukacija iz grupne analize?

Edukacija iz grupne analize obučava kandidate za vođenje grupa po metodu koji je ustanovio i razvio psihoanalitičar S.H.Fuks i njegovi sljedbenici, a primjenjuje se u kliničkom i vankliničkom radu. Edukacijom se usvaja grupno analitičko znanje i stiče profesionalni identitet grupnog analitičara (grupno analitičkog psihoterapeuta), koji zahtjeva visoke profesionalne i etičke standarde.
Edukacija se provodi po tripartitnom modelu – teorijski seminari u kojima se proučavaju teorija i tehnika grupne analize, lična terapija u maloj analitičkoj grupi i vođenje sopstvene terapijske grupe pod supervizijom trening analitičara u toku kliničkog kursa. Edukacija traje 5 godina – uvodni kurs traje godinu dana, a klinički kurs 4 godine. Više o edukaciji možete naći na sajtu www.grupnaanaliza.org.rs

O Uvodnom kursu

Na Uvodni kurs se mogu prijaviti psihijatri, specijalizanti psihijatrije, psiholozi, socijalni radnici, defektolozi te zainteresovane osobe sa završenim fakultetom humanističkih profesija, studenti završnih osnovnih i master studija, te medicinske sestre koje rade na psihijatrijskim i drugim odjelima, koji žele da se upoznaju sa osnovnim principima grupne analize, grupne dinamike i radom sa i u grupi. Uvodni kurs traje godinu dana i uslov je za upis na klinički kurs.
Uvodni kurs će biti organizovan u 10 blokova, koji će se odvijati vikendom (ukupno: 10 časova teorije, 5 supervizije, 5 srednjih grupa i najmanje 30 malih iskustvenih grupa). Prije ulaska u edukaciju obavlja se selekcija kandidata. Selekcione intervjue obavljaju nezavisno dva trening grupna analitičara. Procjenjuju se motivacija i kvaliteti ličnosti kandidata.
Ukoliko ste zainteresovani da se prijavite na Uvodni kurs molimo vas da na mail tanjastjepanov@gmail.com ili milijana.niskanovic@gmail.com pošaljete slijedeće:
1. CV
2. Motivaciono pismo
3. Diplomu
Za sva dodatna pitanja i informacije možete pisati na gore navedene mail adrese.